Rodzaje systemów alarmowych

Systemy alarmowe pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo mienia prywatnego, firmowego, a przede wszystkim ochronią ciebie i twoich bliskich.
System alarmowy to zestaw urządzeń, które mają za zadanie ostrzec o danym niebezpieczeństwie w określonym obiekcie. Mogą wykorzystać czujniki ruchu, kamery lub alarmy. Jednym z ich typów są systemy antywłamaniowe, oparte zazwyczaj na reagujących na ruch czujnikach podczerwieni oraz czujnikach magnetycznych, rozmieszczonych na bramach, drzwiach lub oknach. Innym rodzajem są systemy przeciw napadowe. Są one włączane za pomocą dyskretnego guzika lub małego pilota. Pozwalają one w chwili zagrożenia zazbroić alarm oraz powiadomić stację monitorującą należącą do firmy ochroniarskiej. Zazwyczaj zasięg takiego pilota wynosi od stu do dwustu metrów od miejsca zamontowania odbiornika. Często piloty systemu antynapadowego, poza przyciskiem do wywołania alarmu napadowego, mogą mieć dodatkową funkcjonalność i mogą służyć do zdalnego otwierania bram lub furtek albo uzbrajania systemu alarmowego. Przed podobnymi zagrożeniami co wyżej wymienione systemy, może skutecznie bronić system telewizji dozorowej. Nazywany jest również systemem CCTV i pozwala na stały dozór chronionego budynku.oraz archiwizację nagranego materiału. Innym systemem który warto znać jest system kontroli dostępu który umożliwia wstęp do chronionej strefy tylko wybranym osobom. W tym celu sprawdza się linie papilarne, tablice samochodu, a także tagi RFID czyli mikroczipy które przechowują i wysyłają dane. Wyjątkowo użyteczne są systemy przeciw pożarowe, które służą do ochrony przed pożarami. Wykorzystują one między innymi optyczne czujniki dymu, czujniki ognia, ręczne przyciski powiadomienia. Często stosuje się automatyczne wzywanie straży pożarnej oraz uruchomienie się gaśnić, nawiewów i wywiewów.
Systemy bezpieczeństwa można podzielić że względu na strefę bezpieczeństwa jaką chronią na: na peryferyjną która działa wzdłuż ogrodzeń ochranianego obiektu, zewnętrzne ustawione w bezpośrednim kontakcie z obiektem oraz wewnętrzne umieszczone w środku obiektu. Systemy alarmowe można podzielić na klasy według tego, jak odporne są na sabotaż oraz w zależności od tego, jak duże ryzyko niebezpieczeństwa zachodzi na chronionym obszarze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*